Oris - 01 735 7728 4084-Set LS Kroko
01 735 7728 4084-Set LS Kroko Big Crown Royal Flying Doctor Service II Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 735 7728 4084-Set LS Kroko (aka: 01 735 7728 4084-Set LS Kroko) |
| Name: | 01 735 7728 4084-Set LS Kroko Big Crown Royal Flying Doctor Service II Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Royal Flying Doctor Service 01 735 7728 4084-Set LS Kroko is a watch created with the Royal Flying Doctor Service. It features a Stainless Steel case of 45.00mm, with internal revolving bezel with 12-hours scale as well as a pulsations scale.