Oris - 01 745 7629 4061-07 5 22 76FC
01 745 7629 4061-07 5 22 76FC Big Crown Small Second Pointer Day Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 745 7629 4061-07 5 22 76FC (aka: 01 745 7629 4061-07 5 22 76FC) |
| Name: | 01 745 7629 4061-07 5 22 76FC Big Crown Small Second Pointer Day Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Small Second Pointer Day reference 01 745 7629 4061-07 5 22 76FC is a self-winding watch with small seconds, a window for the date, and a central hand pointing towards the day of the week printed on the dial. The diameter of the case is 44.00mm, and the dial is Silver.