Oris - 01 745 7688 4361-07 5 22 73FC
01 745 7688 4361-07 5 22 73FC Big Crown Small Second Pointer Day Stainless Steel - Rose Gold / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 745 7688 4361-07 5 22 73FC (aka: 01 745 7688 4361-07 5 22 73FC) |
| Name: | 01 745 7688 4361-07 5 22 73FC Big Crown Small Second Pointer Day Stainless Steel - Rose Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Small Second Pointer Day reference 01 745 7688 4361-07 5 22 73FC is a self-winding watch with small seconds, a window for the date, and a central hand pointing towards the day of the week printed on the dial. The diameter of the case is 44.00mm, and the dial is Silver. The coin edge bezel is PVD-coated in rose gold.