Oris - 01 754 7543 4064-07 8 20 61
01 754 7543 4064-07 8 20 61 Big Crown Original Pointer Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7543 4064-07 8 20 61 (aka: 01 754 7543 4064-07 8 20 61) |
| Name: | 01 754 7543 4064-07 8 20 61 Big Crown Original Pointer Date 40 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Oris Big Crown Original Pointer Date 01 754 7543 4064-07 8 20 61 has a Stainless Steel case of 40.00mm. The front has a domed plexi glass; the movement can be seen through the mineral glass case back. The dial is Black.