Oris - 01 754 7551 4061-07 8 18 61
01 754 7551 4061-07 8 18 61 Big Crown Pointer Date 36 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7551 4061-07 8 18 61 (aka: 01 754 7551 4061-07 8 18 61) |
| Name: | 01 754 7551 4061-07 8 18 61 Big Crown Pointer Date 36 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7551 4061-07 8 18 61 has a stainless steel case of 36.00mm with a plexi crystal. This Big Crown is powered by the self-winding caliber Oris 754. The dial is Silver.