Oris - 01 754 7679 4084-Set LS
01 754 7679 4084-Set LS Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / PA Charles de Gaulle
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7679 4084-Set LS (aka: 01 754 7679 4084-Set LS) |
| Name: | 01 754 7679 4084-Set LS Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / PA Charles de Gaulle |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1890 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7679 4084-Set LS is a limited edition of 1890 pieces created in honor of the PA Charles de Gaulle air craft carrier . This watch has a stainless steel case of 40.00mm which holds the self-winding caliber Oris 754. The dial is Black.