Oris - 01 754 7741 3161-Set
01 754 7741 3161-Set Big Crown Pointer Date Father Time
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 3161-Set (aka: 01 754 7741 3161-Set) |
| Name: | 01 754 7741 3161-Set Big Crown Pointer Date Father Time |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 1926 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown reference 01 754 7741 3161-Set is a limited edition of 1926 pieces created in collaboration with to introduce you to the Father Time Limited Edition—a collaboration with Marylebone Cricket Club, or MCC, owner of Lord’s cricket ground in London and the most active cricket club in the world.