Oris - 01 754 7741 3181-Set
01 754 7741 3181-Set Big Crown Pointer Date 40 Bronze / MCC Member
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 3181-Set (aka: 01 754 7741 3181-Set) |
| Name: | 01 754 7741 3181-Set Big Crown Pointer Date 40 Bronze / MCC Member |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 50250 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown 01 754 7741 3181-Set is a 250 piece limited edition created for members of the Marylebone Cricket Club. This watch has a bronze case with steel case back, and a off-white dial.