Oris - 01 754 7741 3188
01 754 7741 3188 Big Crown Pointer Date Bronze / Fratello Watches
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 3188 (aka: 01 754 7741 3188) |
| Name: | 01 754 7741 3188 Big Crown Pointer Date Bronze / Fratello Watches |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown reference 01 754 7741 3188 is a limited edition of 300 pieces created in collaboration with Fratello Watches. This Big Crown has a bronze case with stainless steel case back, and an oxblood red dial.