Oris - 01 754 7741 4064-07 5 20 65
01 754 7741 4064-07 5 20 65 Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 4064-07 5 20 65 (aka: 01 754 7741 4064-07 5 20 65) |
| Name: | 01 754 7741 4064-07 5 20 65 Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7741 4064-07 5 20 65 was introduced at BaselWorld 2018. This watch features a stainless steel case and a black dial. It is fitted with a black leather strap; 01 754 7741 4064-07 5 20 64 is similar though fitted with a brown strap.