Oris - 01 754 7741 4068-07 8 20 22
01 754 7741 4068-07 8 20 22 Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / Red / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 4068-07 8 20 22 (aka: 01 754 7741 4068-07 8 20 22) |
| Name: | 01 754 7741 4068-07 8 20 22 Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / Red / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7741 4068-07 8 20 22 has a stainless steel case of 40.00mm which holds the self-winding caliber Oris 754. The dial is Red.