Oris - 01 754 7741 4081-Set
01 754 7741 4081-Set Big Crown Pointer Date 40 Roberto Clemente
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 4081-Set (aka: 01 754 7741 4081-Set) |
| Name: | 01 754 7741 4081-Set Big Crown Pointer Date 40 Roberto Clemente |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer 01 754 7741 4081-Set is a limiteed edition of 3000 pieces created as a tribute to Roberto Clemente, a Puerto Rican baseball right fielder who played in the MLB for 18 seasons. The number represents his career hits, whilst the gold number 21 on the date ring represents his uniform number.