Oris - 01 754 7741 4087-Set LS
01 754 7741 4087-Set LS Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / D.26 286 HB-RAG
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 4087-Set LS (aka: 01 754 7741 4087-Set LS) |
| Name: | 01 754 7741 4087-Set LS Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel / D.26 286 HB-RAG |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1931 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7741 4087-Set LS is a limited edition of 1931 pieces created to aid the restoration effort of the final remaining Dewoitine D.26 propellor planes. This watch has a stainless steel case of 40.00mm which holds the self-winding caliber Oris 754. The dial is Green.