Oris - 01 754 7741 4315-Set
01 754 7741 4315-Set Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel - Bronze / NZZ Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7741 4315-Set (aka: 01 754 7741 4315-Set) |
| Name: | 01 754 7741 4315-Set Big Crown Pointer Date 40 Stainless Steel - Bronze / NZZ Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7741 4315-Set is a limited edition of 20 pieces created in collaboration with the Neue Zürcher Zeitung.