Oris - 01 754 7749 3167-07 5 17 66BR
01 754 7749 3167-07 5 17 66BR Big Crown Pointer Date 36 Bronze / Green / Strap
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7749 3167-07 5 17 66BR (aka: 01 754 7749 3167-07 5 17 66BR) |
| Name: | 01 754 7749 3167-07 5 17 66BR Big Crown Pointer Date 36 Bronze / Green / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Bronze was introduced at BaselWorld 2018. It features a bronze case paired with a green dial. Inside is Oris' caliber 754.