Oris - 01 754 7749 4365-07 5 17 66G
01 754 7749 4365-07 5 17 66G Big Crown Pointer Date 36 Stainless Steel - Bronze / Blue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7749 4365-07 5 17 66G (aka: 01 754 7749 4365-07 5 17 66G) |
| Name: | 01 754 7749 4365-07 5 17 66G Big Crown Pointer Date 36 Stainless Steel - Bronze / Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date {WATCH_REF] has a stainless steel case with bronze top ring, and a blue dial.