Oris - 01 754 7779 4067-Set
01 754 7779 4067-Set Big Crown Pointer Date Cervo Volante / Green
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7779 4067-Set (aka: 01 754 7779 4067-Set) |
| Name: | 01 754 7779 4067-Set Big Crown Pointer Date Cervo Volante / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7779 4067-Set is part of series of watches created with Cervo Volante, a company specialized in sustainable products created from deer leather otherwise discarded. Here, the stainless steel case measures 38.00mm across. It is paired with a Green dial.