Oris - 01 754 7785 4081-Set
01 754 7785 4081-Set Big Crown Pointer Date 40 Hank Aaron
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7785 4081-Set (aka: 01 754 7785 4081-Set) |
| Name: | 01 754 7785 4081-Set Big Crown Pointer Date 40 Hank Aaron |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 2297 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer 01 754 7785 4081-Set is a limiteed edition of 2297 pieces created as a tribute to the great humanitarian and baseball Hall-of-Famer Hank Aaron. The number represents Hank’s RBIs (runs batted in), still a Major League Baseball record. The watch supports the work of the Chasing the Dream Foundation.