Oris - 01 754 7785 4094-Set
01 754 7785 4094-Set Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 754 7785 4094-Set (aka: 01 754 7785 4094-Set) |
| Name: | 01 754 7785 4094-Set Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Pointer Date 01 754 7785 4094-Set ] is a 2022 limited edition of 100 pieces that celebrates the Waldenburgerbahn, a historical train track that for almost 120 years has been bringing people and parts to the front door of the Hölstein factory.