Oris - 01 774 7567 4084-Set LS
01 774 7567 4084-Set LS Big Crown Chronograph Oskar Bider
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Big Crown |
| Reference: | 01 774 7567 4084-Set LS (aka: 01 774 7567 4084-Set LS) |
| Name: | 01 774 7567 4084-Set LS Big Crown Chronograph Oskar Bider |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Big Crown Chronograph Oskar Bider 01 774 7567 4084-Set LS is a limited edition of 300 pieces created in honor of aviation pioneer Oskar Bider. This watch has a Stainless Steel case of 46.00mm, housing the self-winding caliber Oris 774. The dial is Black.