Oris - 01 672 7564 4154-Set
01 672 7564 4154-Set Chronoris
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Chronoris |
| Reference: | 01 672 7564 4154-Set (aka: 01 672 7564 4154-Set) |
| Name: | 01 672 7564 4154-Set Chronoris |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Chronoris 01 672 7564 4154-Set has a tonneau-shaped case with a diameter of 40.00mm, based on the original Chronoris of the 19070s'. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 672. The dial is Black.