Oris - 01 673 7739 4034-Set MB
01 673 7739 4034-Set MB Chronoris Limited Edition / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Chronoris |
| Reference: | 01 673 7739 4034-Set MB (aka: 01 673 7739 4034-Set MB) |
| Name: | 01 673 7739 4034-Set MB Chronoris Limited Edition / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Chronoris 01 673 7739 4034-Set MB has a tonneau-shaped case with a diameter of 40.00mm, based on the original Chronoris of the 19070s'. This limited edition of 200 pieces is powered by the self-winding caliber Oris 673. The dial is Black.