Oris - 01 677 7619 4154-Set
01 677 7619 4154-Set Chronoris Williams Grand Prix '70 Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Chronoris |
| Reference: | 01 677 7619 4154-Set (aka: 01 677 7619 4154-Set) |
| Name: | 01 677 7619 4154-Set Chronoris Williams Grand Prix '70 Limited Edition |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 1970 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Chronoris 01 677 7619 4154-Set has a tonneau-shaped case with a diameter of 42.50mm - a beefed-up take on the original Chronoris of the 19070s'. This limited edition of 1970 pieces celebrates the style of the 1970's. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 677. The dial is Black.