Oris - 01 733 7737 4034-Set LS
01 733 7737 4034-Set LS Chronoris Date / Movember / Calf
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Chronoris |
| Reference: | 01 733 7737 4034-Set LS (aka: 01 733 7737 4034-Set LS) |
| Name: | 01 733 7737 4034-Set LS Chronoris Date / Movember / Calf |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Chronoris 01 733 7737 4034-Set LS was introduced in 2019 and created in collaboration with the Movember foundation.