Oris - 01 733 7737 4054-07 4 19 01FC
01 733 7737 4054-07 4 19 01FC Chronoris Date / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Chronoris |
| Reference: | 01 733 7737 4054-07 4 19 01FC (aka: 01 733 7737 4054-07 4 19 01FC) |
| Name: | 01 733 7737 4054-07 4 19 01FC Chronoris Date / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Chronoris Date was introduced at BaselWorld 2017. Inspired by the brand's original 1970 Chronoris watch, it features a retro cushion-shaped stainless steel case of 39mm. It features an inner rotating bezel to facilitate the timing of up to 60 minutes. Reference 01 733 7737 4054-07 4 19 01FC was added to the collection in 2018. It has a black dial and a black rubber strap.