Oris - 01 561 7650 4034-07 5 14 11
01 561 7650 4034-07 5 14 11 Classic Date Lady 28.5 Stainless Steel - Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Classic |
| Reference: | 01 561 7650 4034-07 5 14 11 (aka: 01 561 7650 4034-07 5 14 11) |
| Name: | 01 561 7650 4034-07 5 14 11 Classic Date Lady 28.5 Stainless Steel - Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.50 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Classic Date 01 561 7650 4034-07 5 14 11 has a stainless steel case of 28.50mm, which houses the self-winding caliber Oris 561. The dial is Black. The movement can be admired through a see-through mineral glass, while the front is fitted with a sapphire crystal.