Oris - 01 733 7578 4361-07 8 18 63
01 733 7578 4361-07 8 18 63 Classic Date 37 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Classic |
| Reference: | 01 733 7578 4361-07 8 18 63 (aka: 01 733 7578 4361-07 8 18 63) |
| Name: | 01 733 7578 4361-07 8 18 63 Classic Date 37 Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Classic Date 01 733 7578 4361-07 8 18 63 has a stainless steel case of 37.00mm, partially PVD-coated in rose gold, which houses the self-winding caliber Oris 733. The dial is Silver. The movement can be admired through a see-through mineral glass, while the front is fitted with a sapphire crystal.