Oris - 01 733 7594 4061-07 8 20 61
01 733 7594 4061-07 8 20 61 Classic Date 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Classic |
| Reference: | 01 733 7594 4061-07 8 20 61 (aka: 01 733 7594 4061-07 8 20 61) |
| Name: | 01 733 7594 4061-07 8 20 61 Classic Date 42 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Classic Date {WATCH_REF] has a case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733. The dial is Silver.