Oris - 01 733 7594 4091-07 5 20 11
01 733 7594 4091-07 5 20 11 Classic Date 42 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Classic |
| Reference: | 01 733 7594 4091-07 5 20 11 (aka: 01 733 7594 4091-07 5 20 11) |
| Name: | 01 733 7594 4091-07 5 20 11 Classic Date 42 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Classic Date {WATCH_REF] has a case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733. The dial is Silver.