Oris - 01 400 7772 4054-07 8 20 18
01 400 7772 4054-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 112H Calibre 400 / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 400 7772 4054-07 8 20 18 (aka: 01 400 7772 4054-07 8 20 18) |
| Name: | 01 400 7772 4054-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 112H Calibre 400 / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 12H Calibre 400 01 400 7772 4054-07 8 20 18 has a stainless steel case and a revolving bezel calibrated for 12 hours - a change from the normal 60 minute divisions.