Oris - 01 400 7772 4217-Set
01 400 7772 4217-Set Divers Sixty-Five 40 10 Years of Mr Porter
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 400 7772 4217-Set (aka: 01 400 7772 4217-Set) |
| Name: | 01 400 7772 4217-Set Divers Sixty-Five 40 10 Years of Mr Porter |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 400 7772 4217-Set is a limited edition of 200 pieces created in honor of the 10th anniversary of the Mr. Porter website. This watch has a stainless steel case with grey PVD plating. Power comes from caliber Oris 400. The dial is Green.