Oris - 01 400 7774 4015-Set
01 400 7774 4015-Set Divers Sixty-Five 38 Chronos Uhren Magazin
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 400 7774 4015-Set (aka: 01 400 7774 4015-Set) |
| Name: | 01 400 7774 4015-Set Divers Sixty-Five 38 Chronos Uhren Magazin |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 400 7774 4015-Set is a limited edition of 200 pieces created in collaboration with Chronos, a German watch makagainze This watch has a stainless steel case of 38.00mm. Power comes from caliber Oris 400 ND in no-date execution. The dial is Blue.