Oris - 01 400 7774 4057-07 8 19 18
01 400 7774 4057-07 8 19 18 Divers Sixty-Five 38 Calibre 400 Stainless Steel / Green / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 400 7774 4057-07 8 19 18 (aka: 01 400 7774 4057-07 8 19 18) |
| Name: | 01 400 7774 4057-07 8 19 18 Divers Sixty-Five 38 Calibre 400 Stainless Steel / Green / Bracelet |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 400 7774 4057-07 8 19 18 debuted in 2024. This watch has a stainless steel case of 38.00mm. Power comes from caliber Oris 400 ND in no-date execution. The dial is Green.