Oris - 01 400 7774 4087-Set
01 400 7774 4087-Set Divers Sixty-Five 38 Hodinkee Calibre 400
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 400 7774 4087-Set (aka: 01 400 7774 4087-Set) |
| Name: | 01 400 7774 4087-Set Divers Sixty-Five 38 Hodinkee Calibre 400 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 400 7774 4087-Set is a limited edition of 400 pieces created in collaboration with Hodinkee, watchblog-turned-dealer. This watch has a stainless steel case of 38.00mm. Power comes from caliber Oris 400 ND in no-date execution. The dial is Green.