Oris - 01 733 7707 4035-07 8 20 18
01 733 7707 4035-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4035-07 8 20 18 (aka: 01 733 7707 4035-07 8 20 18) |
| Name: | 01 733 7707 4035-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the ref. 733 7707 4035 Oris Divers features a dial with a black center and blue outer ring. It has a 40 mm case featuring indexes with "old radium" SuperLuminova. The version pictured here is fitted with stainless steel strap, while a rubber "Tropic", and textile strap are also available. It is powered by caliber 733, which is Oris version of the Sellita SW200 movement.