Oris - 01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set
01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set Divers Sixty-Five 40 Social Club Edition / Glasgow
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set (aka: 01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set) |
| Name: | 01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set Divers Sixty-Five 40 Social Club Edition / Glasgow |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 01 733 7707 4051 OSC-GLA-Set is a special edition created for the Glasgow chapter of the Oris Social Club. This watch has a stainless steel case and a White dial.