Oris - 01 733 7707 4053-07 5 20 89
01 733 7707 4053-07 5 20 89 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Grey / Calf
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4053-07 5 20 89 (aka: 01 733 7707 4053-07 5 20 89) |
| Name: | 01 733 7707 4053-07 5 20 89 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Grey / Calf |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 733 7707 4053-07 5 20 89 has a stainless steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733 ND. The dial is Grey.