Oris - 01 733 7707 4055-07 8 20 18
01 733 7707 4055-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4055-07 8 20 18 (aka: 01 733 7707 4055-07 8 20 18) |
| Name: | 01 733 7707 4055-07 8 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 01 733 7707 4055-07 8 20 18 has a stainless steel case of 40mm and a blue dial.