Oris - 01 733 7707 4064-07 5 20 22
01 733 7707 4064-07 5 20 22 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Black / Textile
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4064-07 5 20 22 (aka: 01 733 7707 4064-07 5 20 22) |
| Name: | 01 733 7707 4064-07 5 20 22 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Black / Textile |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Released just prior to BaselWorld 2015, the Oris Divers Sixty-Five is inspired by an original Oris model from 1965. Although technically updated to modern standards, the design is exceedingly faithful to its source of inspiration. The Oris Divers Sixty-Five features a stainless steel case of 40mm. The black dial is adorned with luminous markers with a vintage hue matching the hands. The bezel is DLC-coated to resemble the black-painted one found on the original. The version pictured here is fitted with a two piece textile strap. It is powered by caliber 733, which is Oris version of the Sellita SW200 movement.