Oris - 01 733 7707 4064-07 8 20 18 / TOPPER
01 733 7707 4064-07 8 20 18 / TOPPER Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Black / Topper Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4064-07 8 20 18 / TOPPER (aka: 01 733 7707 4064-07 8 20 18 / TOPPER) |
| Name: | 01 733 7707 4064-07 8 20 18 / TOPPER Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Black / Topper Edition |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Oris Divers Sixty-Five Topper is a limited edition version of the Divers Sixty-Five created by Oris in collaboration with Topper Jewelers. Compared to the original, the following changes were made; - no DLC coating on the bezel ring - orange lume pip in the bezel & matching end on second hand - different dial markings - no date (movement is still labeled as caliber 733) - caseback engraving "Topper Edition ###/100". The Topper edition is delivered with both the rubber strap as well as the stainless steel bracelet.