Oris - 01 733 7707 4065-07 4 20 18
01 733 7707 4065-07 4 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Deauville Blue / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4065-07 4 20 18 (aka: 01 733 7707 4065-07 4 20 18) |
| Name: | 01 733 7707 4065-07 4 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Deauville Blue / Rubber |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in November 2015, the ref. 733 7707 4065 Oris Divers features a dial with a grey center and 'Deauville' blue outer ring, inspired by the French town of the same name. It is available with either the tropic-style rubber strap shown, a stainless steel strap or a black textile strap.