Oris - 01 733 7707 4084-Set LS
01 733 7707 4084-Set LS Divers Sixty-Five 40 Movember Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4084-Set LS (aka: 01 733 7707 4084-Set LS) |
| Name: | 01 733 7707 4084-Set LS Divers Sixty-Five 40 Movember Edition |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 ref. 01 733 7707 4084-Set LS is a special edition created in support of the Movember foundation. It pairs the 40mm case with the more conventional dial design of the larger version.