Oris - 01 733 7707 4354-07 4 20 18
01 733 7707 4354-07 4 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4354-07 4 20 18 (aka: 01 733 7707 4354-07 4 20 18) |
| Name: | 01 733 7707 4354-07 4 20 18 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2018, the Oris Divers 65 01 733 7707 4354-07 4 20 18 features a stainless steel case with bronze bezel. It is fitted with a Tropic style rubber strap.