Oris - 01 733 7707 4354-07 5 20 30
01 733 7707 4354-07 5 20 30 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Black / Nato
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4354-07 5 20 30 (aka: 01 733 7707 4354-07 5 20 30) |
| Name: | 01 733 7707 4354-07 5 20 30 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Black / Nato |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 01 733 7707 4354-07 5 20 30 was introduced at BaselWorld 2018. It pairs the look of the 2017 Movember piece with a novel bronze bezel on an otherwise stainless steel case. Inside is Oris caliber 733.