Oris - 01-733-7707-4354 / Timeless
01-733-7707-4354 / Timeless Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Green / Timeless Luxury
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01-733-7707-4354 / Timeless (aka: 01-733-7707-4354 / Timeless) |
| Name: | 01-733-7707-4354 / Timeless Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Green / Timeless Luxury |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 'Timeless 65' is a limited edition of 100 pieces created in collaboration with Timeless Luxury Watches of Texas. Based on the 2018 ref. 01-733-7707-4354, it features a 40mm stainless steel case topped off by a bronze bezel, and a green dial. Though powered by caliber 733 it does not feature the date. It is fitted with a leather strap and comes with an additional 'tropic' rubber strap; a stainless steel bracelet is optional. Exact reference number unknown at this point; contact us if you have any additional info.