Oris - 01 733 7707 4356-07 5 20 45
01 733 7707 4356-07 5 20 45 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Brown / Calf
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4356-07 5 20 45 (aka: 01 733 7707 4356-07 5 20 45) |
| Name: | 01 733 7707 4356-07 5 20 45 Divers Sixty-Five 40 Stainless Steel / Bronze / Brown / Calf |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 733 7707 4356-07 5 20 45 has a stainless steel case with bronze bezel. The dial is Brown.