Oris - 01 733 7707 4397-Set
01 733 7707 4397-Set Divers Sixty-Five 40 Ctime Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7707 4397-Set (aka: 01 733 7707 4397-Set) |
| Name: | 01 733 7707 4397-Set Divers Sixty-Five 40 Ctime Limited Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 reference 01 733 7707 4397-Set is a limited edition of 100 pieces created for Ctime. This watch has a stainless steel case with bronze bezel, and a green dial.