Oris - 01 733 7720 4033-07 5 21 44
01 733 7720 4033-07 5 21 44 Divers Sixty-Five 42 Cronotempvs Spirit of Sixty-Five
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7720 4033-07 5 21 44 (aka: 01 733 7720 4033-07 5 21 44) |
| Name: | 01 733 7720 4033-07 5 21 44 Divers Sixty-Five 42 Cronotempvs Spirit of Sixty-Five |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 733 7720 4033-07 5 21 44 is a limited edition of 65 pieces created for Cronotempvs.