Oris - 01 733 7720 4055-07 5 21 29FC
01 733 7720 4055-07 5 21 29FC Divers Sixty-Five 42 Stainless Steel / Blue / NATO
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7720 4055-07 5 21 29FC (aka: 01 733 7720 4055-07 5 21 29FC) |
| Name: | 01 733 7720 4055-07 5 21 29FC Divers Sixty-Five 42 Stainless Steel / Blue / NATO |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Released just prior to BaselWorld 2015, the Oris Divers Sixty-Five is inspired by an original Oris model from 1965. Although technically updated to modern standards, the design is exceedingly faithful to its source of inspiration. The larger & more conventionally-42 version was added to the Sixty-Five divers collection in 2016. On the strap shown here it was introduced in 2017.