Oris - 01 733 7720 4354-07 4 21 18
01 733 7720 4354-07 4 21 18 Divers Sixty-Five 42 Stainless Steel / Bronze / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7720 4354-07 4 21 18 (aka: 01 733 7720 4354-07 4 21 18) |
| Name: | 01 733 7720 4354-07 4 21 18 Divers Sixty-Five 42 Stainless Steel / Bronze / Black / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 01 733 7720 4354-07 4 21 18 was introduced in 2019. It features a stainless steel case (42.00mm)paired with a bronze bezel. The dial is Black.